
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 22 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 20 A |
| Quiescent Current | 320 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 92 % |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$1.88554
Ext.Price$1.88554
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.88554 | $1.88554 |
| 10 | $1.57680 | $15.76800 |
| 25 | $1.43913 | $35.97825 |
| 50 | $1.31348 | $65.67400 |
| 100 | $1.19882 | $119.88200 |
| 300 | $1.15202 | $345.60600 |
| 500 | $1.10706 | $553.53000 |
| 1000 | $1.06884 | $1068.84000 |
